YKS

2019 YKS Sınavında 0.5 Ham Puan Kuralı Olacak Mı?

YKS sınavına hazırlanan öğrenci arkadaşlarımızın en çok merak ettiği konulardan biride sınavda yarım puan yani 0.5 ham puan kuralının nasıl olacağı. Öncelikle 0.5 ham puan kuralı nedir? sorusuna değinecek olursak; sınavda belirlenen testlerin birinden en az yarım puan alacak şekilde net yapılması gerektiği, aksi takdirde aday sınavda aldığı puanın hesaplanmayacağı olarak tanımlayabiliriz.

Bu kural 2018 yılında düzenlenen ilk YKS sınavı öncesinde açıklanmıştı. Yapılan açıklamalara göre kural ilk olarak Temel Yeterlilik Test grupları yani TYT testini kapsayan Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimlerinin her birinden 0.5 ham puan alınması şeklindeydi. Bunun yanı sıra aynı zamanda 0.5 ham puan kuralı yapılan ilk açıklamalara göre AYT sınavında yer alan test gruplarının her biri için geçerliydi.

YKS 0.5 Ham Puan Kuralı Değişti

Az önce YKS ham puan kuralının ilk olarak tüm test gruplarında uygulanacağı yönünde açıklama yapıldığını söylemiştik. Yapılan açıklama sonrasında geçen sene çok fazla tepkiler olmasından dolayı YÖK tarafından 0.5 ham puan kuralının uygulanmasına yönelik yeni bir açıklama geldi.

Yapılan yeni açıklama ile birlikte TYT ham puan kuralının geçilmesi için Türkçe yada Matematik testlerinden en az birinden 0.5 ham puan alacak şekilde net yapılması gerektiği vurgulandı.

AYT sınavının puanının hesaplanması için ise sınav içerisinde yer alan testler içerisinden puan türünüz olan derslerden en az birinden yarım puan alabilecek şekilde net yapılması yeterli olacak.

2019 YKS sınavında 0.5 Ham Puan Kuralı Nasıl Olacak?

2019 yılında yapılacak olan YKS sınavı için 0.5 ham puan kuralı kaldırılmadı. Bu sınavda yine tıpkı geçen yılkı sınavda değişiklik sonrası uygulanan ham puan kuralı geçerli olacak. Yani öğrenci arkadaşlarımız Temel Yeterlilik Test grubunda yer alan Türkçe yada Matematik testlerinden herhangibi birinden 0.5 ham puan alacak şekilde net yapmaları halinde TYT puanları hesaplanacaktır.

AYT sınavı içinde yine geçen yılda olduğu gibi sınavda yer alan testler içerisinde puan türünüz olan derslerden en az birinden 0.5 ham puan alacak şekilde net yapmanız durumunda AYT puanınız hesaplanacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı