YKS

Alan Yeterlilik Testi (AYT) Nedir, Puan Türleri Nelerdir?

Bilindiği üzere geçen yıl sınav sisteminde değişikliğe gidilmiş ve YGS – LYS’nin kaldırılmasından sonra yerine yeni sınav sistemi olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı yani YKS getirilmişti. YKS sınavı kendi içerisinde 3 oturuma ayrılmış ve bu oturumlara Temel Yeterlilik Testi – TYT (1. Oturum), ALAN Yeterlilik Testi – AYT (2. Oturum) ve Yabancı Dil Testlerinin bulunduğu –  YDT (3. Oturum isimleri verilmişti. Bu yazımızda siz değerli öğrenci arkadaşlarımız için YKS sınavının 2. Oturumu olan AYT test grubuna değineceğiz.

AYT sınavında adaylara içerisinde tüm puan türlerinin bulunduğu soru kitapçığı verilmekte. Aday burada hangi puan türünden sınava hazırlandıysa bu puan türünü kapsayan dersleri çözmesi gerekmekte. Bu bilginin ardından dilerseniz alt başlıklar halinde AYT sınavına ilişkin detayları açıklamaya devam edelim.

AYT Puan Türleri

Öğrenci arkadaşlarımızın alan bilgilerini ölçmeye yönelik olan bu sınavda puan türlerine göre çözmesi gereken testler şu şekilde:

SAYISAL: Matematik + Fen Bilimleri

SÖZEL: Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 + Sosyal Bilimler 2

EŞİT AĞIRLIK: Matematik + Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1

AYT’de Hangi Dersler Var, Soru Dağılımları Nasıl?

AYT sınavında toplamda 160 soru sorulmakta olup 180 dakika süre verilecektir. AYT dersleri ve soru dağılımı ise şu şekilde:

Türk Edebiyatı Ve Sosyal Bilimler 1 Testi
Türk Dili Ve Edebiyatı24 Soru
Sosyal Bilimler 1 Testi
Tarih10 Soru
Coğafya6 Soru
Toplam40 Soru
Matematik (Geometri Dahil)40 Soru
Sosyal Bilimler 2 Testi
Tarih 211 Soru
Coğrafya 211 Soru
Felsefe Testi (Mantık,Psikoloji,Sosyoloji)12 Soru
Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi6 Soru
Toplam40 Soru
Fen Bilimleri Testi
Kimya13 Soru
Fizik14 Soru
Biyoloji13 Soru
Toplam40 Soru

AYT Ham Puan Kuralı

Önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere bu kural ilk kez geçen yıl uygulanmış olup, bu yılda tıpkı geçen yıldaki gibi uygulanacaktır. Yani adayın AYT puanının hesaplanması için öncelikle TYT sınavında Türkçe yada Matematik test gruplarından en az birinden 0.5 puan alacak şekilde net yapması ve sınavdan 180 ve üzeri puan alması gerekmektedir. Sonrasında AYT sınavında puanın hesaplanması için puan türünüzden en az birinden 0.5 ham puan alacak şekilde net yapmanız gerekmektedir.

Yani bu duruma bir örnek verecek olursak aday eğer eşit ağırlık puan türünden sınava giriyorsa, Matematik yada + Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 test gruplarından en az birinden 0.5 yarım puan alacak şekilde net yapması gerekmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı