YKS

TYT Nedir, Baraj Puanı ve Soru Dağılımları Nelerdir?

YGS – LYS sınavının kaldırılmasından sonra geçen yıl ilk kez açıklanan yeni sınav sistemi, Yükseköğretim Kurumları Sınavının 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testi kısaca TYT ile ilgili bilgileri bu yazımızda sizler için derledik. Temel Yeterlilik Testi adından da anlaşılacağı üzere adayların temel yeterlilik düzeyini ölçen sorulardan oluşmaktadır. Bu kısa bilginin ardından dilerseniz, TYT de hangi dersler olduğunu, soru dağılımı, baraj puanlarını ve ham puan kuralı gibi soruları alt başlıklar halinde açıklayalım:

TYT’de Hangi Dersler Olacak?

TYT sınavında hangi dersler olacak sorumuzun cevabına geçmeden önce öncelikle sınavda adaylara  9. Ve 10. sınıf konularını kapsayan sorular sorulacağını söyleyebiliriz. Bu önemli bilginin ardından dilerseniz şimdi TYT de olan dersler ve soru dağılım tablosuna geçelim:

Türkçe Testi40 Soru
Sosyal Bilimler Testi
Tarih5 Soru
Coğafya5 Soru
Felsefe5 Soru
Din Kültürü5 Soru
Toplam20 Soru
Matematik (Geometri Dahil)40 Soru
Fen Bilimleri Testi
Biyoloji6 Soru
Fizik7 Soru
Kimya7 Soru
Toplam20 Soru

TYT Baraj Puanı

TYT sınavında adaylar 150 baraj puanını geçtiklerinde önlisans bölümlerini tercih edebilecekler.

Lisans programlarını tercih etmek isteyen adayların TYT sınavından 150 puanı geçmek şartıyla sonraki gireceği oturum olan AYT sınavında ise Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puan türlerinden en az birinden 180 puanı geçmeleri gerekmektedir.

Yani TYT baraj puanı için öğrenci arkadaşlarımız en az 15, AYT baraj puanı için ise 20 net yapmaları gerekmektedir.

TYT Ham Puan Kuralı

Bilindiği üzere geçen yıl yeni sınav sisteminin açıklanmasının ardından belli bir süre geçtikten sonra ham puan kuralı getirildi. Bu yılda uygulanacak olan ham puan kuralı geçen yılda uygulanan ham puan kuralı ile aynı olacaktır. Yani adayın TYT puanının hesaplanması için sınavda 0.5 ham puan alacak şekilde net yapması gerekmektedir. Yarım puan kuralını geçemeyen adayların sınavdan aldıkları puan hesaplanmayacaktır.

Not: Ham Puan kuralı ile ilgili “2019 YKS Sınavında 0.5 Ham Puan Kuralı Olacak Mı?” başlıklı yazımızda daha detaylı açıklama bulunmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı