YKS

Yabancı Dil Testi (YDT) Nedir?

Yabancı Dil Testi yani kısaca YDT yeni sınav sistemi olan YKS ‘de 3.oturumda öğrenci arkadaşlarımızın karşısına çıkacak olan test grubudur. Eski sınav sistemiyle yeni sınav sistemini karşılaştırdığımızda YDT sınavını LYS-5 sınavına benzetebiliriz. Peki Yabancı Dil Testinde hangi dersler olacak, öğrenci arkadaşlarımız hangi dilden sorumlu olacak, sınavda kaç soru sorulacak, ham puan kuralı nasıl olacak? Dilerseniz bu sorularımızın cevaplarına geçelim:

Yabancı Dil Testi (YTD) Dersleri

YDT sınavında öğrenci arkadaşlarımıza Fransızca, İngilizce, Rusça, Almanca ve Arapça dillerinin yer aldığı soru kitapçığı verilecek.

Yabancı Dil Testi (YTD) Hangi Dilden Sorumlu Olacağım?

YDT sınavında aday sınav öncesi başvuruda bulunduğu sırada bildirdiği yabancı dil testi grubundan sorumlu olacak. Yani öğrenci arkadaşımız başvuru esnasında İngilizce dilini bildirirse, sınavda dağıtılan soru kitapçığından sadece İngilizce bölümünde yer alan testleri çözecek.

Yabancı Dil Testi Soru Sayısı ve Sınav Süresi

YDT sınavında öğrenci arkadaşlarımıza önceden belirttiği dil testinde 80 soru sorulacak ve 120 dakika süre verilecek.

Ham Puan Kuralı Nasıl Olacak?

Bilindiği üzere geçen yıl ilk kez uygulanan ham puan kuralı ile birlikte puanın hesaplanması için girilen her oturumda 0.5 ham puan alınması şartı getirildi. Bu kural bu senede devam etmekte olup, YKS sınavının 3.oturumu olan YDT grubunda adayın puanının hesaplanması için ilk olarak 1. Oturum olan TYT sınavında Matematik yada Türkçe testlerinden en az birinden 0.5 ham puan kuralını geçmesi ve minimum 150 puan alması,  sonrasında ise YDT puanının hesaplanması için bu oturumda  0.5 ham puan alacak şekilde net yapması gerekmekte.

Not: Ham Puan kuralı ile ilgili “2019 YKS Sınavında 0.5 Ham Puan Kuralı Olacak Mı?” başlıklı yazımızda daha detaylı açıklama bulunmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı