YKS

YKS (TYT Ve AYT) Nedir?

Hedefuni.com olarak bu yazımızda birçok öğrenci arkadaşımızın merak ettiği, yeni sınav sistemi olan YKS diğer bir ifadeyle Yükseköğretim Kurumları Sınavı ile ilgili merak edilen konulara değineceğiz. Hepimizin bildiği üzere YGS ve LYS sınavlarının kaldırılmasından sonra Prof. Dr Yekta Saraç tarafından açıklanan bu yeni sınav sistemi eski sınav sisteminden çok daha farklı. Peki nedir bu YKS sınavı, kaç oturumdan oluşur, barajı geçmemiz için kaç puan almamız gerekir, soru dağılımları nelerdir? Dilerseniz bu sorularımızın cevaplarına geçelim.

YKS Nedir?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı yani kısaca YKS ilk olarak 2018 yılında yapılmış olup, içerisinde 3 oturuma ayrılan yeni sınav sistemidir. Bunlardan ilki TYT yani Temel Yeterlilik sorularının yer aldığı test grubudur. İkinci oturum ise Alan Yeterlilik sorularının yer aldığı test grubudur. Üçüncü ve son oturum ise Yabancı dil sorularının yer aldığı test grubudur.  YKS nedir? sorumuzun cevabını verdikten sonra dilerseniz sınavda yapılacak oturumlarla ilgili detaylara geçelim.

yks tyt ve ayt soru dağılımı

TYT Nedir (1. Oturum)

Temel Yeterlilik Testi yani TYT sınavında öğrenci arkadaşlarımızın Temel Yeterlilik düzeleri ölçülmektedir. Sınavda adaylara 40 Türkçe, 20 Sosyal Bilimler, 40 Matematik (Geometri dahil), 20 Fen Bilimleri olmak üzere toplamda 120 soru sorulacak ve 135 dakika süre verilecektir. Dilerseniz şimdi TYT soru dağılımı tablomuza ve ardından TYT baraj puanı için en az kaç puan almalıyız bir gözatalım:

Temel Yeterlilik Testi Soru Dağılımı

Türkçe Testi40 Soru
Sosyal Bilimler Testi
Tarih5 Soru
Coğafya5 Soru
Felsefe5 Soru
Din Kültürü5 Soru
Toplam20 Soru
Matematik (Geometri Dahil)40 Soru
Fen Bilimleri Testi
Biyoloji6 Soru
Fizik7 Soru
Kimya7 Soru
Toplam20 Soru

Temel Yeterlilik Testi Baraj Puanı

Öğrenci arkadaşlarımızın YKS sınavının ilk oturumu olan TYT test grubunda 150 puanı  geçmeleri gerekmektedir. Fakat bu puan adayların sadece Önlisans tercihlerinde bulunabilmeleri için yeterli olacaktır. Öğrenci arkadaşlarımız lisans programlarını tercih edebilmek için TYT den 150 puanı geçmeleri şartıyla girdikleri AYT sınavından da 180 puanı geçmeleri gerekmektedir. TYT sınavından 150 puanı geçemeyen adayların AYT puanları hesaplanmayacaktır.

TYT Puanım İle Lisans Bölümlerini Tercih Edebilir miyim?

Diyelim ki öğrenci arkadaşımız TYT sınavından yüksek bir puan aldı ve AYT sınavına girdi. Bu sınavda iyi bir puan alamaz ise TYT’den aldığı yüksek puan ile de bazı üniversitelerde Lisans eğitimi almak için başvuruda bulunabilir, fakat bu üniversitelerin sayısı oldukça az olduğundan dolayı öğrenci arkadaşlarımızın istedikleri bölümü Lisans olarak okumaları için AYT sınavından gerekli puanı alması gerekir.

AYT Nedir (2. Oturum)

AYT sınavında adayların Lisans bölümlerini tercih edebilmeler için 180 ve üzeri puan almaları gerekmektedir. Burada öğrenci arkadaşlarımıza tavsiyemiz taban puan olan 180’e kanmamaları gerektiğidir. Zira istediğiniz bir bölümü en iyi üniversitelerde okuyabilmek için ne kadar çok puan alırsanız sizin açısından daha iyi olacaktır. AYT sınavında öğrenci arkadaşlarımız Türk Edebiyatı Ve Sosyal Bilimler 1, Matematik , Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri Test gruplarının yer aldığı sorulardan sorumlu olacak ve sınavda toplam 160 soru olmakla birlikte 180 dakika süre verilecektir. Dilerseniz şimdi AYT soru dağılımı ile ilgili tablomuza gözatalım:

AYT Sınavı Soru Dağılımı

Türk Edebiyatı Ve Sosyal Bilimler 1 Testi
Türk Dili Ve Edebiyatı24 Soru
Sosyal Bilimler 1 Testi
Tarih10 Soru
Coğafya6 Soru
Toplam40 Soru
Matematik (Geometri Dahil)40 Soru
Sosyal Bilimler 2 Testi
Tarih 211 Soru
Coğrafya 211 Soru
Felsefe Testi (Mantık,Psikoloji,Sosyoloji)12 Soru
Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi6 Soru
Toplam40 Soru
Fen Bilimleri Testi
Kimya13 Soru
Fizik14 Soru
Biyoloji13 Soru
Toplam40 Soru

 

AYT Barajı Geçmek İçin Kaç Puan Almalıyım?

Arkadaşlar bu sorumuzun cevabını yukarıda belirttik, fakat gözden kaçmaması adına tekrardan yazma ihtiyacı duydum. AYT baraj puanı için sınavında minimum 180 puan almalıyız ki Lisans tercihlerinde bulunabilelim, fakat ne kadar çok puan alırsak istediğimiz bölümü okumamız için daha avantajlı olacağımızın altını çizmemiz gerekir.

Yabancı Dil Sınavı (3.Oturum)

Bu sınavda adaylar İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça ve Rusça dillerinin yer aldığı test gruplarından sınav başvurusunda bildirdiği dil test grubunu çözecek. Yani aday sınav başvurusunu yaparken 3. Oturum için kayıt yaparsa bu dillerden seçtiğinden sorumlu olacak. Burada öğrenci arkadaşlarımıza 80 soru sorulup 120 dakika süre verikecek.

Hedefuni.com olarak siz değerli öğrenci arkadaşlarımızı YKS hakkında bilgilendirmeye çalıştık. Bizim burada öğrenci arkadaşlarımıza tavsiyelerimiz eğer gerçekten istediğiniz bir üniversitede istediğiniz bölümü okumak istiyorsanız bu sınava iyi bir şekilde hazırlanılması gerektiği olacaktır. Sınava hazırlanırken hiçbir zaman yapamam korkusuna kapılmayın, gerçekten çok iyi bir şekilde, konuları anlayarak bol bol farklı soru tarzları çözerek sınava hazırlanın. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere arkadaşalar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı